Nyissuk ki a hallgatok3 munkafüzetet! Első lépésben nézzük meg azt, hogy a táblázat mindenféle beállítás nélkül hogyan nézne ki nyomtatásban. Tehát nézzük meg a táblázat nyomtatási képét! Ehhez egyszerűen kattintsunk a Gyorselérési eszköztár Nyomtatási kép és nyomtatás gombjára! (Ezt a gombot már kitettük az eszköztárra. Ha még sincs ott, akkor a beállítást lásd Az Excel kezelőfelülete résznél.)
Ekkor az ablak jobb oldali részén megjelenik a táblázat A4-es oldalakon, tehát láthatjuk, hogy hogyan nézne ki, ha kinyomtatnánk.
Először is az ablak alján látjuk, hogy hány oldalt foglal el a táblázat.
Az egyes oldalak között az Előző oldal és Következő oldal gombokkal lépkedhetünk. Próbáljuk ki! Lépjünk a 2. oldalra, majd vissza.
A nyomtatási képből a Fájl menüre kattintva léphetünk ki.
A munkalapra vonatkozó oldalbeállítási lehetőségeket a Lap elrendezése lapon találjuk.
Nézzük sorban a legfontosabb beállításokat!
Azt, hogy a táblázatunk hány oldalt foglaljon el, illetve milyen legyen az elosztása az oldalak között, nagyban befolyásolja az, hogy milyen tájolású (fekvő, álló) oldalra nyomtatjuk ki a táblázatot, illetve, hogy mekkora margót hagyunk az oldalakon.
A margók méretét a Margók gombbal állíthatjuk be. Kattintsunk rá a gombra és a Normál margó helyett állítsunk be Keskeny margókat!
Ezután a tájolást állítsuk át fekvőre a mellette lévő Tájolás gombbal!
Ezután nézzük meg a táblázat nyomtatási képét!
Láthatjuk az elvégzett beállítások végeredményét.
Lépjünk ki a nyomtatási képből, majd mentsük el a munkafüzetet!
Videó a Nyomtatási kép használatáról és a tájolás és a margók méretének beállításárólA következő hasznos opció a Címek nyomtatása. Ennek segítségével megoldhatjuk azt, hogy hosszú táblázat esetén a táblázat feliratai az összes kinyomtatott oldal tetején megjelenjenek.
Kattintsunk rá a gombra és a megjelenő panelen álljunk bele a kurzorral a Fent ismétlődő sorok rovatba!
Ezután jelöljük ki a táblázat első sorát! (Most mindegy, hogy az első sort mely részen jelöljük ki.)
A beállítás érvényesítéséhez kattintsunk az OK gombra!
Megjegyzés
A Bal oldalon ismétlendő oszlopok rovat használatával beállíthatjuk, hogy a táblázatnak például az első oszlopa minden kinyomtatott oldalon látszódjon. Ezt az opciót ritkábban használjuk, mivel általában a táblázataink szerkezete olyan, hogy a felső sor tartalmazza a fontos feliratokat.
Nézzük meg a nyomtatási képet, lépjünk át a 2. oldalra is, láthatjuk, hogy a táblázat feliratai mindkét oldalon látszódnak.
Ezután lépjünk ki a nyomtatási képből!
Gyakran előfordul, hogy a táblázat, amit szeretnénk kinyomtatni nem fér ki egy oldalra és csak egy picit nagyobb, mint kéne. Ilyenkor megtehetjük, hogy lekicsinyítjük annyira, hogy éppen kiférjen.
Például a mostani táblázatunkat szeretnék mindenképpen egy oldalra kinyomtatni. Ehhez a Lap elrendezése lap Papírméretnyi csoportját használhatjuk.
A Szélesség és a Magasság részeknél jelen pillanatban azt látjuk, hogy Automatikus, ami azt jelenti, hogy a táblázatot a program úgy nyomtatja ki, ahogy kifér. De mi ezt most átállítjuk. Mindkét legördülő menüből válasszuk az 1 lap opciót!
Ennek a beállításnak a hatására az Excel a táblázatot annyira lekicsinyíti, hogy az kiférjen egy oldalra. (Tehát a táblázatunk 1 lap széles és 1 lap magas lesz.) A kicsinyítés mértékét a Méret rovatban látjuk. Leolvashatjuk, hogy a táblázatunk most majdnem a felére csökkent (51%). Nézzük is meg a nyomtatási képet!
A kicsinyítés mértéke túl nagy, a táblázat adatai szinte olvashatatlanok, úgyhogy ezzel a beállítással vigyázzunk! Most állítsuk is vissza! Lépjünk ki a nyomtatási képből és az 1 lap opciókat állítsuk vissza Automatikusra!
Nagyon figyeljünk arra, hogy az Automatikus opció kiválasztásával a százalékos érték nem ugrik vissza 100%-ra. Ezt nekünk kell visszaállítani az eredetire a léptetőgombok segítségével!
Így már rendben van!
Megjegyzés
Ha a táblázatunkat nem pont egy oldalra szeretnénk kinyomtatni, hanem például kettőre vagy többre, mert esetleg túl nagy, akkor a Szélesség és a Magasság legördülő listákból több lapnyi méretet is beállíthatunk. Például ha van egy táblázatunk, ami kicsit szélesebb a kelleténél és széltében nem fér ki egy oldalra, viszont nagyon hosszú, így lefelé biztos, hogy több oldalra lesz szükségünk, akkor érdemes beállítani a Szélességnél 1 lapot, a Magasságnál pedig többet, annyit amennyire szükség van lefele irányba. Így széltében a táblázat egy oldalra kerül, hosszában pedig amennyire szükség van.
Bizonyára észrevettük már a nyomtatási képet nézegetve, hogy a cellarácsok nyomtatásban nem jelennek meg. Ha szeretnénk látni őket, be kell kapcsolnunk. Ehhez a Lap elrendezése lapon a Munkalap-beállítások csoportban a Rácsvonalak résznél pipáljuk ki a Nyomtatva opciót!
A sor- és oszlopazonosítók megjelenítéséhez pedig a Fejlécek résznél pipáljuk ki ugyanezt!
Ezután nézzük meg a nyomtatási képet!
Láthatjuk, hogy a nyomtatásban mind a rácsvonalak, mind pedig a sor- és oszlopazonosítók látszanak.
Ezután lépjünk ki a nyomtatási képből és mentsük el a munkafüzeten végzett módosításokat!
Videó a címek nyomtatásáról, a táblázat méretezéséről, rácsvonalak, azonosítók megjelenítéséről a nyomtatásbanNyissa ki a 15_feladat munkafüzetet, majd állítsa be a kért opciókat!
A munkafüzet egy munkalapot tartalmaz. Végezze el a következő műveleteket a munkalapon!
Nézze meg a táblázat nyomtatási képét és állapítsa meg, hogy jelen pillanatban hány oldalra férne ki, ha kinyomtatnánk.
Lépjen ki a nyomtatási képből!
Állítson be keskeny margókat!
Állítsa át a táblázat tájolását fekvőre!
Nézze meg ismét a nyomtatási képet és állapítsa meg, hogy spóroltunk-e lapot az elvégzett beállításokkal!
Kapcsolja be a rácsvonalakat és az oszlop- és sorazonosítókat a nyomtatásban!
Állítsa be, hogy minden oldalon látszódjanak a táblázat feliratai!
Ha elkészült mentse el a munkafüzetet 15_feladat_kész néven a saját számítógépére!
Videó a feladat megoldásáról